Studia podyplomowe – Wrocław
Na filmie Maciej Muras, pełnomocnik rektora ds. studiów podyplomowych Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej opisuje kierunki studiów oferowanych przez uczelnię oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące studiów podyplomowych we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Mężczyzna znajduje się w parku, w słoneczny, letni dzień. W tle widać budynek uczelni. Prelegent opowiada o dostępnych kierunkach studiów, dla kogo studia są przeznaczone, do kogo kierowana jest oferta uczelni i przekazuje tym podobne informacje.
Treść wypowiedzi prelegenta:
Dzień dobry,
Jestem pracownikiem Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej gdzie prowadzę zajęcia na kierunku Informatyka.
Pełnię również funkcję pełnomocnika rektora ds. studiów podyplomowych.
Postaram się przybliżyć państwu ofertę związaną ze studiami podyplomowymi oraz odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Posiadamy w ofercie sześć kierunków, są to studia podyplomowe
Pierwszy kierunek to jest Java Web Deweloper, Bazy Danych i Programowanie, Fotografia cyfrowa, Grafika Komputerowa z elementami wzornictwa przemysłowego, i najnowszy kierunek który pojawił się w ofercie dopiero w tym roku, to jest kierunek Nowoczesne bazy danych.
Studia nie są adresowane tylko i wyłącznie dla osób po informatyce. Owszem, mamy jeśli chodzi o kandydatów, czy absolwentów osoby, które skończyły kierunki techniczne. Z pewnością jest im trochę łatwiej, ale mamy też osoby, które ukończyły nazwijmy to kierunki nietechniczne.
Uczciwie trzeba powiedzieć, że takie osoby będą potrzebowały zapewne nieco więcej czasu na przerobienie materiału pomiędzy zjazdami, natomiast nie jest to warunek konieczny
Myślę że najistotniejsze jest to, że my jesteśmy uczelnią techniczną. Techniczną i tylko techniczną, a to oznacza, że nie mamy w ofercie kilkudziesięciu kierunków całkowicie odległych od siebie tematycznie. Skupiamy się na informatyce. Informatyka jest taką główną osią i myślę, że dzięki temu to co robimy, robimy dobrze. Staramy się to robić dobrze i to jest taki główny atut.
Jeśli chodzi o studia podyplomowe, to wszystkie zajęcia odbywają się w ramach toku B. Tok B oznacza co drugi weekend, lub też sobotę.
Przez ostatnie trzy semestry zajęcia odbywały się w formie zdalnej za pomocą platformy MS Teams, natomiast od października jesteśmy przygotowani do prowadzenia studiów w formie tradycyjnej, stacjonarnej, lub też formie zdalnej e-learningu, co może być atutem dla osób, które chciałyby studiować, ale są spoza Wrocławia. Mam na myśli miejscowości oddalone np. o kilkaset kilometrów.
Myślę, że takich kryteriów może być kilka, ale najważniejszym kryterium może być to na ile program studiów jest zgodny z oczekiwaniami rynku pracy. Na ile zdobywana wiedza odpowiada oczekiwaniom pracodawców – także od tego bym rozpoczął analizę oferty.
Drugie kryterium – myślę że warto studiować to co nas wewnętrznie interesuje, żeby połączyć chęci zdobywania wiedzy z pasją. Jest to równie istotne kryterium, co pierwsze.
Myślę że jedyną stałą rzeczą w dzisiejszych czasach jest zmiana – jest to zdanie, które ma ponad dwa i pół tysiąca lat, ale chyba nigdy nie było tak aktualne jak teraz. Żyjemy w czasach ciągłych zmian. Tempo tych zmian jeszcze przyspiesza z roku na rok. Informatyka jest taką dziedziną, gdzie te zmiany widać chyba najbardziej. Ona najszybciej się zmienia. Z racji tego istnieje konieczność ciągłego uzupełniania wiedzy. To już nie jest tak, że zdobywaliśmy wiedzę i ta wiedza wystarcza nam na większość aktywności zawodowej. Teraz uzupełnianie wiedzy jest koniecznością. Studia podyplomowe wpisują się w ten schemat, dzięki czemu każdy może uaktualnić wiedzę do obowiązujących obecnie standardów.
Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia.
ATINS oferuje następujące studia podyplomowe z zakresu informatyki:
- Grafika komputerowa z elementami wzornictwa przemysłowego
- Inżynieria oprogramowania – Java Web Developer
- Inżynieria oprogramowania – Bazy danych i programowanie
- Inżynieria oprogramowania – Programowanie
- Nowoczesne bazy danych
- Techniki multimedialne – fotografia cyfrowa
Studenci mają możliwość wyboru formy: na terenie uczelni lub zdalnie przez platformę MS Teams.
W XXI wieku wykształcenie ma coraz większe znaczenie, a rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Studia podyplomowe na ATINS stanowią doskonałą okazję do uzupełnienia wiedzy nabytej podczas studiów licencjackich i magisterskich oraz uzyskania wyższych kwalifikacji i zarobków.
Kierunki studiów podyplomowych w ATINS
Na filmie Maciej Muras, pełnomocnik rektora ds. studiów podyplomowych Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej opisuje kierunki studiów oferowanych przez uczelnię. Mężczyzna znajduje się w parku, w słoneczny, letni dzień. W tle widać budynek uczelni. Prelegent opowiada kolejno o dostępnych kierunkach studiów, opisuje jaki jest zakres kształcenia na poszczególnych wydziałach i jakie korzyści mogą odnieść na rynku pracy przyszli absolwenci.
Treść wypowiedzi prelegenta:
Nowoczesne bazy danych to jest kierunek, który się pojawił, który zaproponowałem w tym roku. Myślę, że tym kierunkiem w szczególności powinny być zainteresowane osoby, które chcą poszerzyć wiedzę, które są zainteresowane bazami danych. I tu mówimy zarówno o bazach danych relacyjnych, jak i o bazach nierelacyjnych.
Jeśli ktoś z państwa byłby zainteresowany żeby zdobyć wiedzę o Big Data, ale również np. Apache Cassandra, Mongo DB – tego typu pojęcia wszystkie państwo znajdziecie w ofercie. Odsyłam również do strony internetowej.
Drugim kierunkiem jest kierunek Java Web Deweloper. To jest kierunek, który od lat cieszy się dużą popularnością zwłaszcza dlatego, że rynek pracy oczekuje specjalistów którzy znają język Java oraz cały ekosystem Javy. Jeśli państwo byliby zainteresowani stworzeniem aplikacji webowych również takich, które są hostowane za pośrednictwem np. Google Cloud, czy Herokou, to myślę, że jest to jak najbardziej kierunek odpowiedni dla państwa.
Programowanie jest to kierunek, który wyposaża kandydata, tudzież absolwenta, w wiedzę związaną ze współczesnymi językami programowania. Należy tutaj wymienić język C++, język C#, język Java, ale również wiedzę związaną z bazami danych. Czyli mówimy na tym kierunku szeroko na temat języków programowania, różnych języków. Na pewno odnajdą się tutaj osoby, które nie wybrały jeszcze jakiejś konkretnej ścieżki, jakiegoś konkretnego języka, ale chciałyby zdobyć wiedzę na temat różnych języków. Na temat różnic pomiędzy tymi językami.
Grafika komputerowa z elementami wzornictwa przemysłowego jest kierunkiem w całości prowadzonym przez ludzi z branży, przez praktyków, dla których uczelnia jest po prostu dodatkowym miejscem pracy. Myślę, że najlepszą formą reklamy tego kierunku będą prace absolwentów, które chcę państwu zaprezentować. Co więcej to są wszystko prace zrealizowane podczas zajęć. Z roku na rok, mamy coraz więcej kandydatów. Jest to najlepiej oceniany kierunek przez studentów.
Programowanie i bazy danych – kierunek, który w dużej części ma wspólne przedmioty z kierunkiem Programowanie, natomiast posiada on również przedmiot związany z bazą danych Oracle, więc jeżeli ktoś z państwa byłby zainteresowany zdobyciem wiedzy i kompetencji w zakresie bazy Oracle to zapraszam na kierunek Bazy danych i programowanie.