Wybierz studia praktyczne
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie studia wybrać, żeby zdobyć wykształcenie, które ułatwi odnalezienie się na rynku pracy, postaw na kierunki praktyczne. Zalicza się do nich m.in. automatyka i robotyka, informatyka, systemy informatyczne w medycynie, biotechnologia czy analiza danych biologicznych. Po ukończeniu takich studiów będziesz dysponować zarówno specjalistyczną wiedzą, jak i praktycznym doświadczeniem, którego coraz częściej już na samym starcie wymagają pracodawcy. Zainteresowany? Czytaj dalej!
Automatyka i robotyka – przyszłość w Twoich rękach
Wielu maturzystów decyduje się na kontynuowanie nauki na kierunku automatyka i robotyka. To studia I i II stopnia, które można rozpocząć w trybie dziennym lub niestacjonarnym, również we Wrocławiu. Dla kogo jest ten kierunek? Z pewnością dla osób, które bardzo dobrze radzą sobie z matematyką, fizyką i informatyką. Te przedmioty są bowiem podstawą do zgłębiania kolejnych zagadnień z zakresu programowania, mechatroniki i elektrotechniki. Podczas pierwszych lat studiowania robotyki młodzież zapoznaje się z kluczowymi informacjami teoretycznymi, opanowuje analizę matematyczną, fundamenty programowania czy projektowania rozmaitych symulacji na podstawie samodzielnie wykonywanych obliczeń dotyczących na przykład kinetyki.
Z kolei studia magisterskie na kierunku automatyka i robotyka zawierają zdecydowanie więcej praktyki, która bazuje na wiedzy zdobytej w pierwszych latach nauki. Program studiów gwarantuje studentom dostęp do profesjonalnie opracowanych i aktualizowanych informacji, co przesądza o wysokiej efektywności edukacji.
Automatyka i robotyka to kierunek cieszący się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że gwarantuje wiele możliwości. Wynika to z kompleksowości studiów i rozbudowanego spektrum zagadnień w ich trakcie. Osoba z dyplomem bez trudu znajdzie pracę w firmie działającej w branży IT, przedsiębiorstwie produkcyjnym, zautomatyzowanej fabryce, jednostce programistycznej czy projektowej. Absolwent może liczyć na konkurencyjną pozycję na rynku, tym bardziej, jeśli wybrał studia zaoczne i łączył naukę ze zdobywaniem doświadczenia.
Studia informatyczne – wiele możliwości
Równie przyszłościowym kierunkiem są studia informatyczne. Ponieważ obejmują różnorodne dziedziny, można wybrać optymalną specjalizację i się w niej rozwijać. Jeżeli więc interesujesz się informatyką i masz predyspozycje matematyczne, podjęcie studiów na tym kierunku jest świetnym pomysłem. W pierwszym roku nauki zgłębisz fundamentalne zagadnienia dotyczące obsługi i eksploatacji urządzeń oraz podstaw programowania, a także nabędziesz wiedzę dotyczącą ogólnych mechanizmów, na których bazie działają systemy komputerowe. Na uczelni we Wrocławiu prowadzony jest nabór zarówno na studia I stopnia, jak i studia informatyczne magisterskie, które umożliwiają uporządkowanie zaawansowanej wiedzy, wykształcenie umiejętności o charakterze praktycznym i zdobycie specjalizacji.
Podejmując decyzję o wyborze dyscypliny, w której chce się potem realizować, można postawić na programowanie, marketing internetowy, zarządzanie bazami danych, grafikę komputerową, obsługę systemów komputerowych i teleinformatycznych czy zaangażować się w dziedziny z pogranicza nowych technologii, automatyki i robotyki. Ukończenie studiów informatycznych to ogromny krok ku odnalezieniu dobrze płatnej pracy w korporacji czy przedsiębiorstwie z branży IT, jednak warto podkreślić, że to nie jedyna ścieżka rozwoju. Informatyka to studia, po których bardzo wiele osób postanawia zostać freelancerami i świadczyć swoje usługi poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Informatyka medyczna – perspektywy
Narzędzia informatyczne wykorzystywane są w coraz to nowszych dziedzinach życia. Procesy te nie ominęły służby zdrowia. Odpowiedzią na tego typu zjawiska było powstanie studiów takich jak systemy informatyczne w medycynie czy informatyka medyczna. Są to bardzo perspektywiczne kierunki, ponieważ odgrywają coraz istotniejszą rolę, a z czasem będzie ona jeszcze większa. Studia tego rodzaju dotyczą zagadnień z obszaru oprogramowania służącego do cyfrowego archiwizowania i zarządzania bazami danych, systemów ułatwiających diagnostykę czy podejmowania decyzji i leczenia za pomocą sprzętów medycznych, których działanie bazuje na prawidłowym wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów.
Studia na specjalności Informatyka w medycynie uzbrajają studenta w wiedzę i umiejętności pozwalające na profesjonalną obsługę programów komputerowych i technologicznych, urządzeń służących do monitorowania procedur, generowania, przetwarzania i analizowania danych i wszystkich innych procesów związanych z omawianą dziedziną. Ukończenie studiów umożliwia podjęcie pracy w rozmaitych placówkach medycznych, ale także firmach związanych z produkcją sprzętu, gdzie wymagane jest jego programowanie. Absolwenci są też zatrudniani w naukowych ośrodkach projektowych czy korporacjach farmaceutycznych.
Diagnostyka, biotechnologia i analiza danych biologicznych
Praktycznymi kierunkami, które cieszą się niesłabnącą popularnością, są także biotechnologia, bioinformatyka i analiza danych biologicznych. To prężnie rozwijające się dziedziny bazujące na wiedzy z zakresu informatyki, inżynierii, technologii, biologii i chemii. Ukończenie studiów na jednym z tych kierunków daje bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o potencjalne miejsca zatrudnienia. Jest to możliwe dzięki realizowaniu profesjonalnie opracowanych programów edukacyjnych, które wprowadzają studentów w świat biotechnologicznych procedur, analizowania otrzymanych wyników, opracowywania projektów, przeprowadzania doświadczeń czy nadzorowania procesów badawczych i laboratoryjnych.
Po biotechnologii I bioinformatyce można rozpocząć pracę w ośrodkach laboratoryjnych i naukowych, firmach specjalizujących się w opracowywaniu nowych technologii z pogranicza biologii, przemysłu i chemii bądź skupić się na działalności naukowej. Zakres możliwości jest bardzo szeroki, co przekłada się na dużą liczbę ofert na rynku pracy. Ponadto biotechnologia i diagnostyka medyczna to obszary, które wyjątkowo dynamicznie się rozwijają i sięga się w ich ramach po coraz to nowsze rozwiązania. To przekłada się na ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów mających umiejętności praktyczne i dysponujących najnowszą wiedzą z zakresu omawianych dziedzin.
Studia praktyczne – przewaga już na starcie
Współcześnie pojawiają się opinie zawierające zarzuty, jakoby studia nie przygotowywały młodych osób do podjęcia pracy zawodowej. Osoby, które tak twierdzą, uważają, że wiele kierunków studiów jest niepraktycznych i bazuje jedynie na wiedzy teoretycznej, która już po wejściu na rynek pracy okazuje się niewystarczająca. Dlatego też podejmując decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów, należy dokładnie przeprowadzić selekcję uczelni i określić dziedzinę, która jest przyszłościowa i praktyczna.
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Pewne jest jednak to, że pracodawcy nadal pozytywnie patrzą na kandydatów, którzy mają wyższe wykształcenie i mogą pochwalić się dyplomem. Zatem warto studiować. Współcześnie równie ważne są doświadczenia wyniesione z dotychczasowej pracy, a także umiejętności praktyczne, które decydują o racjonalności i słuszności zatrudnienia kandydata. Warto postawić więc na kierunki praktyczne, takie jak automatyka i robotyka, informatyka, biotechnologia, analiza danych biologicznych czy diagnostyka, ponieważ wyposażają one studentów w istotną wiedzę teoretyczną i umożliwiają zdobycie cennych umiejętności praktycznych, które w życiu zawodowym mogą się okazać na wagę złota.
Postaw na przyszłościowy kierunek!
Ciekawym wyborem są także studia niestacjonarne, które pozwalają na połączenie nauki z pracą zarobkową bądź pełnowymiarowym stażem w przedsiębiorstwach czy firmach związanych stricte ze studiowanym kierunkiem. To także dostarcza studentom unikatowych doświadczeń o charakterze czysto praktycznym i procentuje zdecydowanie lepszą i bardziej konkurencyjną pozycją na rynku pracy. Postaw na swoją przyszłość i już dziś zapisz się na studia!