W poprzednim artykule dowiedzieliście się jak powinna wyglądać dobrze wykonana prezentacja. Jednak to tylko połowa sukcesu. Równie ważny, jeśli nie najważniejszy, jest sposób w jaki prezentujemy. Szeroko rozumiane umiejętności prezentowania mogą odgrywać istotną rolę w karierze specjalisty w niemal każdej branży – dotyczy to również zawodu automatyka i robotyka czy informatyka. Studia to świetny czas by zdobyć kompetencje w tym temacie.
Kluczowe jest to, co możemy zrobić jeszcze przed prezentacją, czyli dobrze się przygotować. Prelegent powinien być zaznajomiony z omawianym zagadnieniem, nie tylko tak by omówić przygotowaną prezentację, lecz także by odpowiedzieć na ewentualne pytania słuchaczy. Znajomość tematu naszej prezentacji pomoże płynnie poruszać się po zagadnieniach i opowiadać o nich, nawet wtedy, kiedy ze stresu zapomnimy części naszej przemowy. Na wszelki wypadek warto mieć również wydrukowany konspekt prezentacji, na którym będziemy mogli się oprzeć.
Najprostszym sposobem, aby być dobrze przygotowanym do prezentacji jest… wybór tematu, który nas interesuje! Wtedy przyswajanie wiedzy przychodzi nam z łatwością, a samą prezentację będziemy wygłaszać z pasją, co na pewno nie umknie uwadze odbiorców. Jednym ze sposobów by dodatkowo ich zaangażować jest wejście w interakcje, np. zadawanie pytań czy prośba o wyobrażenie sobie czegoś. Aktywne uczestnictwo w spotkaniu pozwoli słuchaczom zapamiętać je na dłużej.
Istotną kwestią jest również nasza postawa ciała oraz dobór odpowiedniego stroju. Niekiedy będzie to elegancka stylizacja, innym razem coś, co przyciągnie wzrok. Wszystko zależy od okoliczności Jednak bez względu na nasz ubiór ważne by postawa ciała była otwarta i pewna – postaraj się nie garbić i nie krzyżować rąk, stój prosto na dwóch nogach, patrz na swoich odbiorców. Wpłynie to pozytywnie na Twoją prezentację.
Niektóre z informacji zawartych w tym artykule mogą mieć również zastosowanie nie tylko podczas prezentowania, lecz także np. podczas rozmowy o pracę. Więcej porad z nią związanych można poznać zapisując się na bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym we Wrocławskiej Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Jeśli szukasz studiów, które kompleksowo przygotują Cię do wyzwań stawianych przez rynek pracy zapisz się na studia: informatyka, automatyka i robotyka czy bioinformatyka.