Współczesny rynek pracy bywa zagadkowy. Jest w nim jeden techniczny, wyspecjalizowany obszar, w którym ze względu na znakomite perspektywy o zatrudnienie stara się wiele osób z doświadczeniem z zupełnie innych dziedzin, samouków, osób bez wyższego wykształcenia – to informatyka. Studia są jednak o wiele pewniejszą przepustką do kariery. Na czym polega ich przewaga i dlaczego to studia informatyczne dają największą szansę na znalezienie pracy marzeń?
Dyplom wciąż ma dużą wartość
Pomimo że tytuł magistra nieco spowszedniał na przestrzeni ostatnich lat, dalej pozostaje dla pracodawców jednym z ważniejszych kryteriów selekcji kandydatów zaraz obok doświadczenia zawodowego. Nawet na bardzo sprzyjającym dla ludzi obeznanych z IT rynku pracy wciąż nie jest tak prosto dostać się na stanowisko juniorskie. Bywa, że w odpowiedzi na ofertę typu entry-level wpływa kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset aplikacji. Jak rekruter ma spośród nich wybrać? Większość okaże się podobna: będą w nich te same bootcampy i kursy online, sporadycznie linki do GitHuba, a jeszcze rzadziej studia informatyczne. I to te ostatnie pomogą się wyróżnić: przez sam fakt, że ktoś miał w sobie tyle uporu i pasji, by poświęcić kilka lat jednej dziedzinie. Dla potencjalnego pracodawcy to nie tylko znak, że taki człowiek ma już pewne kompetencje, ale też sygnał, że może zostanie u niego na dłużej.
Wejście na drogę do zostania ekspertem
Niektórzy twierdzą, że lepiej wyszliby na tym, gdyby zamiast zdobywać wyższe wykształcenie spróbowali zahaczyć się w jakiejś ciekawej firmie i uczyć się na własną rękę. Obie te rzeczy wiążą się jednak z licznymi przeszkodami. W obliczu konkurencji trudno jest zabłysnąć, nie mając za sobą czegoś, czym można zabłysnąć, podczas gdy studia zapewniają do tego wiele okazji – podczas staży, projektów, w ramach kół naukowych czy samego pisania pracy dyplomowej. Samodzielną naukę utrudniają też mniejszy dostęp do materiałów (sprzętu, laboratoriów, oprogramowania), często niższa motywacja wynikająca z utykania na problemach przy braku fachowej pomocy, czy chociażby brak teorii i szerszej wiedzy, która sprawia, że ciągle trzeba nadrabiać braki związane np. z algorytmiką czy matematyką. Studia informatyczne mają tu przewagę: pozwalają na zdobycie ciekawych, cennych na rynku pracy doświadczeń, i dają znacznie szersze wykształcenie, znacząco ułatwiając rozwiązywanie spotykanych później w zawodzie problemów.
Okazja do zbudowania szerokich kompetencji
Powszechne jest dziś traktowanie studiów jako trochę lepszej szkoły zawodowej, która ma dać fach w ręku i wyłącznie praktyczne umiejętności. O tym, że studia (informatyka także!) formują człowieka, już pisaliśmy, więc nie będziemy się nad tym rozwodzić. Istotne jest to, że zapewniają one wiadomości z wielu różnych pól, która potrafi przydać się w najbardziej nieoczekiwany sposób, oraz rozwijają pośrednio mnóstwo dodatkowych kompetencji. Choć nie zawsze posługujemy się konkretną wiedzą zdobytą na studiach, np. o tym, jak obliczać całki, często później wykorzystujemy ogólne zdolności, które dzięki nim rozwinęliśmy, takie jak zdolności analityczne – a okazji do ich pogłębiania jest mnóstwo.
Oczywiście to tylko kilka najczęstszych argumentów – można by je mnożyć – ale widać, że jeśli interesuje kogoś kariera informatyka, studia wciąż pozostają jedną z lepszych dróg do tego celu. Studia informatyczne pozwolą zdobyć zarówno szeroką wiedzę, jak i twarde umiejętności, i odnaleźć się na nieustannie zmieniającym się rynku pracy. A przy tak prędkim rozwoju gospodarki ciągła nauka może być jedynym sposobem na to, żeby nie wypaść z obiegu.