Po kilku latach w zawodzie przychodzi moment, kiedy trzeba zdecydować: wyspecjalizować się, idąc obraną ścieżką zawodową? A może się przebranżowić? W zrealizowaniu celów i osiągnięciu kariery marzeń pomoże wykształcenie, zwłaszcza ukończenie studiów podyplomowych.
Szansa na zostanie ekspertem
Pod presją zmian technologicznych rynek zmienia się dziś niezwykle szybko. Nowe rozwiązania wymuszają śledzenie trendów i bycie na bieżąco. Szczególnie widoczne jest to w branży IT, która nie tylko wymaga nadążania za przemianami, ale sama za nimi stoi. Podyplomowe studia informatyczne stwarzają dla pracowników z tego obszaru okazję do uzupełnienia wiedzy i stanowią dobry argument dla szefa na rzecz podwyżki lub awansu. W końcu pracodawca liczy na jak najbardziej profesjonalnych pracowników – a za kompetencje się płaci. Warto dodać, że nie są to szczególnie czasochłonne studia. Informatyka czy automatyka robotyka w zależności od stopnia wymagają poświęcenia od 4 do 8 semestrów, ale w przypadku studiów podyplomowych są już zwykle tylko 2, więc mogą pozwolić sobie na nie nawet zapracowane osoby.
Nowe rozdanie
Podyplomowe studia informatyczne będą idealne także dla tych, którzy planują zmienić branżę na techniczną. W odróżnieniu od studiów II stopnia zwykle nie stawiają one wymogów dotyczących konkretnego wykształcenia czy umiejętności, więc dostęp do nich jest znacznie szerszy. Wystarczy wybrać obszar, który nie jest z zasady przeznaczony dla absolwentów dysponujących odpowiednimi certyfikatami, jak bywa często w przypadku kierunków filologicznych. Studia techniczne związane z programowaniem, grafiką czy bazami danych często są adresowane dla osób chcących nauczyć się ich niemal od zera. To świetna okazja dla tych, którzy po ukończeniu zwykłych studiów doszli do wniosku, że nie zapewniają im odpowiednich warunków na rynku pracy – zwłaszcza że pracownicy w IT są dobrze opłacani.
Większe zarobki
Badania z 2020 roku wskazują, że mediana wynagrodzenia osób, które ukończyły studia podyplomowe, jest o 1600 zł wyższa w porównaniu do mediany dla całej Polski. Ponadto ci, którzy ukończyli podyplomowe studia informatyczne i pracowali w branży, mogli liczyć zgodnie z medianą na zarobki rzędu 8600 zł brutto. Takie stawki plasują ich w czołówce całego rankingu.
Jak widać, dalsza nauka po prostu się opłaca. Studia podyplomowe mogą przynieść każdemu, niezależnie od tego, czy dopiero chce zacząć przygodę w IT, czy pogłębić zdobytą do tej pory wiedzę. Jeśli chcesz poprawić swoją sytuację na rynku pracy, sprawdź naszą ofertę.