Często po zakończeniu studiów pierwszego stopnia kolejnym naukowym wyzwaniem stają się studia magisterskie. Bywa, że osoby chcące dalej studiować wybierają tę opcją automatycznie, nawet nie zastanawiając się nad innymi ścieżkami edukacji. Natomiast po studiach magisterskich kończą przygodę ze szkolnictwem wyższym i uzupełniają wiedzę jedynie dodatkowymi kursami i certyfikatami. Ciekawą alternatywą dla tego utartego schematu mogą okazać się studia podyplomowe, które można rozpocząć po ukończeniu przynajmniej jednego etapu studiów wyższych. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy warto się na nie zapisać i jakie wyzwania stawiają przed studentami.
Samorozwój
Często myśląc o własnym rozwoju przeceniamy nasze siły – obiecujemy sobie, że regularnie będziemy czytać i dokształcać się w danej dziedzinie (podobnie jest zresztą z systematycznymi treningami). Jednak samodzielne dążenie do tych celów nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Jesteśmy ograniczeni przez dostępne dla nas materiały, równie często przeszkadza nam brak mobilizacji do samodzielnej systematycznej pracy. Dodatkowo nawet jeśli wystarczy nam zapału – taki sposób pozyskiwania wiedzy nie będzie potwierdzony dyplomem, certyfikatem czy świadectwem, co czyni go trudniejszym do zweryfikowania przez pracodawcę.
Odpowiedzią na te problemy mogą stać się studia podyplomowe. Nie jesteśmy podczas nich skazani na zdobywanie wiedzy we własnym zakresie, gdyż dbają o to wykwalifikowani wykładowcy. Natomiast ich ukończenie zostanie poświadczone uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych. Dodatkowo dzięki zaocznemu trybowi studia te mogą być połączone z pracą zawodową bądź studiami magisterskimi, które można prowadzić w tym samym czasie.
Rynek pracy
Mimo że to zazwyczaj doświadczenie odgrywa kluczową rolę podczas poszukiwania pracy, nie bez znaczenia jest również wykształcenie kandydatów. To przecież osoby studiujące kierunki związane ze stanowiskiem, na które aplikują, mają znacznie większe szanse na otrzymanie interesujących ich posad. Dla pracodawcy jest to jasny sygnał, że kandydat jest zaangażowany oraz poważnie podchodzi do zdobywania kompetencji zawodowych.
Ukończenie studiów podyplomowych udowadnia, że absolwent jest osobą stawiającą na swój rozwój, co jest niezmiernie ważnym aspektem mogącym przekonać pracodawcę do wychwycenia właśnie jego w gąszczu konkurencji. Kolejnym wartym rozważenia aspektem przed podjęciem studiów podyplomowych jest możliwość nawiązania kontaktów, które być może staną się pomocne w zawodowej drodze, a równocześnie mogą okazać się przyjaźniami na całe życie – w końcu wspólna pasja jest ich świetnym fundamentem. Nie zapominajmy też, że według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2019 wykonanego przez Sedlak & Sedlak absolwenci studiów podyplomowych zarabiają więcej niż ci, którzy ukończyli tylko studia I czy II stopnia.
Wyzwania związane ze studiami
Osoby zastanawiające się nad podjęciem studiów podyplomowych często odstrasza czas potrzebny do ich ukończenia, a także konieczność napisania pracy dyplomowej. W opozycji do nich stoją kursy oraz bootcampy, które trwają znacznie krócej niż roczne lub dwuletnie studia podyplomowe.
Jednak trzeba pamiętać, że studia zaoczne nie pochłaniają tyle czasu co studia dzienne, dzięki czemu równocześnie można zdobywać doświadczenie w pracy, nie jest to więc czas poświęcony jedynie studiowaniu. Konieczność napisania pracy dyplomowej też nie musi być przeszkodą nie do przezwyciężenia – jeśli temat zostanie odpowiednio dobrany i będzie odpowiadał naszym zainteresowaniom, to samo jej pisanie może być dla nas nie tylko pouczające, ale również niezmiernie ciekawe. Dlatego właśnie mimo konieczności inwestycji czasu i wysiłku warto się postarać.
Informatyka – studia podyplomowe
Wrocław jest jednym z miast oferujących podyplomowe studia informatyczne z różnych specjalizacji. Informatyka jest przykładem dziedziny, która nieustannie się rozwija, więc aby zapewnić sobie stabilne miejsce na rynku pracy nie można spocząć na laurach.
Pracodawcy coraz częściej szukają specjalisty w konkretnej dziedzinie – dlatego warto postawić na zgłębianie eksperckiej wiedzy oferowanej przez studia podyplomowe.
Wrocław oferuje wiele kierunków studiów z zakresu informatyki. Jeśli jesteś ciekawy, jaką ofertę przygotowała Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej, nie czekaj i sprawdź ją sam.
EN