Z czym kojarzą się studia? Informatyka, inżynieria czy automatyka i robotyka prezentują na ogół podobny schemat: to ciąg wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, seminariów i warsztatów, które wiodą przez egzaminy do uzyskania upragnionego tytułu. Często są one ciekawe i dość twórcze przez wybór interesującej specjalności czy tworzenie samodzielnie wymyślonych projektów, ale mają też bardziej formalny charakter i sprecyzowane wymagania. Osoby, które szukają zupełnie swobodnej atmosfery i niezależnych działań naukowych, mają jednak na to szansę – wystarczy zapisać się do odpowiedniej organizacji studenckiej.
Czym zajmują się koła naukowe?
Działalność kół ogranicza zwykle tylko wyobraźnia ich członków oraz ich potrzeby. Znajdzie się w nich coś dla każdego informatyka: studia techniczne stwarzają tu całkiem spore możliwości. W najbardziej typowym przypadku koła prowadzą warsztaty, kursy i konferencje, wykonują wspólne projekty, organizują wyjazdy badawcze oraz podejmują działania z innymi kołami czy z instytucjami. Konkretne realizacje mają jednak już bardzo zindywidualizowany profil: mogą to być prace nad autonomicznym samochodem, stworzenie roju robotów mobilnych czy zaprojektowanie własnej gry komputerowej. Widać więc, że studia informatyczne pozwalają na tworzenie naprawdę ciekawych projektów. A jeśli ktoś nie może znaleźć koła, które w pełni by mu odpowiadało, zawsze może założyć własne:
Co daje udział w organizacji?
Zapisanie się przynosi bardzo wymierne korzyści dla każdego informatyka. Studia też mogą je mu zapewnić, ale aktywny udział w kole znacząco przyspieszy ich zdobycie. Oprócz samego rozwoju kompetencji, co jest oczywiste, członkostwo pomaga nawiązać kontakt z firmami i instytucjami. Często zapewnia to skróconą drogę do znalezienia ciekawego stażu czy pracy – przedsiębiorstwa chętniej zatrudniają zaangażowanych studentów, którzy wykazują się doświadczeniem, zwłaszcza gdy relacje z nimi budują się właściwie same. Podobnie, udział w kole staje się atutem na etapie rekrutacji – pomaga wybić się z tłumu i stanowi oznakę zaawansowanych umiejętności. Same studia informatyczne mogą nie wystarczyć, trzeba jeszcze pokazać swoje ambicje. Nie należy też zapominać, że koła zbierają się zazwyczaj wokół osób, które łączą te same zainteresowania. Podejmowane wspólnie działania wzmacniają więzi i przekładają się często na wieloletnie przyjaźnie trwające długo po zakończeniu studiów.