Studentowi z niepełnosprawnością przysługuje z racji niepełnosprawności prawo do uzyskania stypendium specjalnego. Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na wniosek studenta niezależnie od jego dochodu. Uprawnienie to nie koliduje z możliwością uzyskania któregokolwiek z pozostałych stypendiów: socjalnego, rektora, i ministra. Warunkiem uzyskania stypendium jest złożenie w Dziekanacie wniosku wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności. Wniosek można również złożyć drogą elektroniczną
Wysokość stypendium zależy od stopnia niepełnosprawności danej osoby. Kwoty stypendium w przyszłości mogą ulec zmianie, natomiast na ten moment wynoszą:
- lekki stopień – 500 zł
- umiarkowany stopień – 550 zł
- znaczny stopień- 600 zł
UWAGA! Na mocy specustawy z 31 marca 2020 roku (w związku z COVID) wygasające orzeczenia będą ważne jeszcze przez 60 dni od momentu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Dotyczy to również orzeczeń, których ważność zakończyła się w okresie od 9 grudnia 2019 do 7 marca 2020, jednak pod pewnym warunkiem: wniosek o wydanie następnego orzeczenia powinien zostać złożony właśnie w tym okresie (choćby nawet nie doszło do zebrania się komisji w celu ustalenia stopnia niepełnosprawności).
Oznacza to, że jeśli dane orzeczenie wygasło 9 grudnia 2019 roku lub później, ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu i nie należy się martwić utratą możliwości ubiegania się o stypendium.
PROGRAM „AKTYWNY SAMORZĄD”
Możliwości wsparcia podane są skrótowo i informacyjnie, w przypadku zainteresowania konkretnym rodzajem zapraszam do kontaktu
Dofinansowanie do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym:
Dofinansowanie obejmuje koszt opłaty za naukę (czesne) lub opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego (w przypadku osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich). Dla uczniów szkół policealnych i studentów przewidziany jest także dodatek na pokrycie innych kosztów kształcenia.
Dofinansowanie obejmuje każdego, kto:
- ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- uczy się w szkole wyższej, w tym w doktorskiej, szkole policealnej lub kolegium,
- ma otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.
W uzasadnionych przypadkach istnieje też możliwość uzyskania powyższego świadczenia przez osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, jednak w tym przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana i zainteresowanych prosiłabym o kontakt w celu wyjaśnienia.
Można również skorzystać z innych form pomocy jednocześnie (przy spełnieniu warunków) np. z dofinansowania kosztów:
- oprzyrządowania samochodu,
- prawa jazdy,
- sprzętu elektronicznego,
- szkolenia z obsługi sprzętu elektronicznego,
- utrzymania sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego,
- protezy, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
- serwisu protezy, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
- wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego,
- serwisu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub skutera,
- pobytu dziecka w żłobku albo przedszkolu.
ULGI I INNE PRZYWILEJE ZWIĄZANE Z POSIADANIEM ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI/ LEGITYMACJI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
- MPK WROCŁAW: jako student z niepełnosprawnością otrzymujesz do ukończenia 25 roku życia uprawnienie do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami transportu miejskiego. Wystarczy, że masz ze sobą ważną legitymację studencką i legitymację o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie). Przewidziane są też przejazdy bezpłatne bez względu na wiek, np. dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem, osób głuchych i głuchoniemych czy osób niewidomych i ociemniałych – po okazaniu odpowiedniej dokumentacji.
- PKS: studentom z niepełnosprawnością do 26 roku życia przysługuje 78% zniżki w drugiej klasie. Przy zakupie/kontroli biletu należy okazać legitymację studencką oraz legitymację o stopniu niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie.
- PKP: jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, Ty i Twój opiekun macie prawo skorzystać z różnych zniżek. Zostały one zebrane w poniższej tabeli i odnoszą się do cen w drugiej klasie. Poniższa tabela przedstawia aktualne stawki.
Osoba uprawniona |
Potrzebne dokumenty |
Zniżka |
---|---|---|
Student niepełnosprawny (do 26 roku życia tylko w przejazdach z/do szkoły lub lekarza/placówki rehabilitacyjnej) |
Legitymacja studencka i legitymacja o stopniu niepełnosprawności |
78% |
Opiekun osoby niewidomej (opiekun musi mieć co najmniej 13 lat lub pies przewodnik, tylko w przejazdach z/do szkoły lub lekarza/placówki rehabilitacyjnej) |
Takie same jak osoba niewidoma |
78% |
Student niepełnosprawny niewidomy (przejazdy regionalne) |
Legitymacja studencka i legitymacja o stopniu niepełnosprawności lub legitymacja Polskiego Związku Niewidomych |
93% |
Opiekun osoby niewidomej (tylko przejazdy regionalne, musi mieć co najmniej 13 lat lub pies przewodnik) |
Takie same jak osoba niewidoma |
98% |
Legitymacja osoby niepełnosprawnej:
- Posiadanie legitymacji daje sporo korzyści – potwierdza możliwość korzystania z określonych ulg i uprawnień przewidzianych dla osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim uprawnia jej posiadacza do otrzymania zniżek podczas poruszania się na terenie Polski środkami publicznego transportu zbiorowego (czyli komunikacją miejską, PKP i PKS – co zostało wyżej opisane szczegółowo) oraz daje możliwość otrzymania ulg za usługi oferowane przez niektóre instytucje, np. instytucje kultury, sportu czy turystyki.
- Zaktualizowana wersja legitymacji osoby niepełnosprawnej zawiera napisy w języku angielskim i francuskim. Okazanie jej może również upoważniać nas do zniżek w różnych instytucjach kultury za granicą. Nie jest to jednak regułą, gdyż na ten moment nie istnieją żadne umowy międzynarodowe gwarantujące respektowanie takiego dokumentu, a systemy orzekania o niepełnosprawności różnią się między poszczególnymi krajami.