Z prezentacjami spotykamy się niemal na każdym etapie nauki. Na rozwój umiejętności ich tworzenia wskazują wykładowcy wszystkich kierunków, od humanistycznych po techniczne, a studia informatyczne czy automatyka i robotyka nie należą do wyjątków. Od ich studentów i absolwentów wymaga się nawet więcej w związku z ich umiejętnościami graficznymi. Jak przygotować prezentację, żeby dobrze wypaść? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Zasada złotego środka
Podczas tworzenia prezentacji warto zachować umiar i zadbać o spójność. Chociaż zależy nam na przyciągnięciu wzroku odbiorców, nie powinniśmy tego robić nachalnie. Ważne jest wyczucie przy doborze kolorystyki, tak aby uniknąć kiczu czy braku czytelności. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie użycie trzech dopasowanych kolorów – nie więcej. Dobrze też zadbać o stonowane tło, które nie będzie odciągać uwagi od treści. Grafiki i zdjęcia powinny być spójne z szatą graficzną całej prezentacji i pojawiać się tylko tam, gdzie są niezbędne, żeby nie tworzyć bałaganu.
Zapanowanie nad tekstem
Tekst musi być dobrze widoczny dla odbiorców, a jego ilość nie powinna przytłaczać – pożegnajmy się więc z ogromnymi ustępami zamieszczanymi w charakterze podpowiedzi dla prelegenta. Treść na slajdach ma być przecież dopełnieniem naszych słów, a nie ich dokładnych odwzorowaniem. O wiele lepiej przygotować prezentację w większości mówioną – to znacznie bardziej profesjonalne. Warto też zadbać o czytelny, dopasowany do tematyki wystąpienia font. Comic Sans przy omawianiu naukowych zagadnień niestety się nie sprawdzi.
Prezentacje są świetnym sposobem przekazywaniem informacji i jest to umiejętność przydatna również w praktyce zawodowej informatyka. Studia mają za zadanie przygotować nas do wyzwań stawianych przez rynek pracy – warto więc już teraz ćwiczyć i przygotowywać estetyczne, profesjonalne materiały. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości.