Wbrew znanemu sceptycznemu zdaniu nieocenionego pisarza Leopolda Tyrmanda, który twierdził, że nie da się przejść przez uniwersytet, nie tracąc wiary w życie, nawet w dobie częściowej dewaluacji dyplomów rozpoczęcie studiów wciąż pozostaje jednym z lepszych wyborów, jakie możemy podjąć. I to mimo zdobywających coraz większą popularność alternatyw w postaci kursów na portalach w rodzaju udemy.com czy wyrastających jak grzyby po deszczu bootcampów. Oczywiście najmocniej będziemy polecać taki kierunek jak informatyka – Wrocław naprawdę potrzebuje jej absolwentów – ale każde studia wciąż pozostają realną wartością.
To dla nich tu jesteśmy
W samym sercu idei szkolnictwa wyższego, która narodziła się w średniowieczu, jest wspólnota między nauczycielami a uczniami. Chociaż może to brzmieć nieco idealistycznie, znamy to z własnych doświadczeń i wiemy od samych studentów, że nie ma niczego cenniejszego od spotkania z dydaktykiem, który przychodzi do pracy z uśmiechem, zna uczniów na wylot i potrafi ich zarazić pasją do swojego przedmiotu – swoją drogą, kto by pomyślał, że da się kogoś naprawdę wciągnąć w takie tematy jak bazy danych albo modelowanie i analiza systemów informatycznych? A są to zajęcia prowadzone właśnie przez najbardziej docenianych przez naszych studentów wykładowców. Nic nie zastąpi w pełni osobistego kontaktu z nimi i ich życzliwego wsparcia.
Więcej niż tylko zawód
Postępującym trendem w nauce są specjalizacja i upraktycznienie wiedzy. Jest to w zasadzie wymóg, bez którego nie powstaną żadne studia. Każda uczelnia, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia danego kierunku, musi dowieść, że jej absolwenci będą cenni na rynku pracy. Trudno jednak na nim funkcjonować, ograniczając się do wąskiego obszaru: znajomość tylko jednego języka programowania albo nauczenie się na pamięć sylabusa przygotowującego do egzaminu ISTQB mogą po prostu nie wystarczyć i nie powinno to być niespodzianka dla żadnego informatyka. Studia są okazją do zdobycia różnych rodzajów wiedzy – najpierw opanowuje się szerokie podstawy budujące ogólną kulturę (inżynier powinien znać nieco analizę matematyczną tak jak historyk łacinę), później zgłębia tematy eksperckie, wreszcie – drąży zagadnienia zupełnie swobodnie, dla czystej nauki, z których kiedyś mogą, ale nie muszą wykiełkować pomysły na przełomowe wynalazki. Same szkolenia to więc za mało, natomiast uzupełnienie zajęć dodatkowymi kursami takimi jak Academia Cisco może zaowocować zdobyciem naprawdę solidnych kompetencji.
Tylko który kierunek wybrać?
Do pewnego stopnia każdy będzie dobry – najważniejsze są nasza postawa i zaangażowanie, nie same studia. Wrocław jest miastem, które potrzebuje osób z wieloma umiejętnościami, więc każda rzeczywiście wykształcona osoba jest cenna. To zresztą trend ogólnoświatowy: do pracy nad samochodami autonomicznymi trzeba przecież nie tylko techników, ale też filozofów, którzy rozstrzygną, jak powinny zachować się w razie ryzyka zderzenia z pieszym lub innym pojazdem. Studia informatyczne będą świetnym wyborem pozwalającym zdobyć umiejętności techniczne i odnaleźć się w ciągle zaskakującej czymś nowym rzeczywistości – a w obecnym tempie rozwoju nadążanie za nią bez mocnych podstaw i ciągłego kształcenia się może wkrótce stać się bardzo trudne.
JZ