Studia informatyczne
Obecnie często poszukiwani są pracownicy specjalizujący się w konkretnych dziedzinach, np. specjaliści ds. baz danych, programiści czy graficy komputerowi. Wiedzę z przywołanych obszarów można próbować zdobyć na studiach informatycznych zaocznych lub dziennych. Jednak nie zawsze jest ona wystarczająca, aby pracować w wymarzonym zawodzie. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą skupić się wyłącznie na wąskiej tematyce, są studia podyplomowe. Dają one możliwość podwyższenia kwalifikacji, a także pogodzenia nauki z pracą. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!
Studia wyższe nie zawsze otwierają drzwi do kariery
W Polsce każdego roku setki tysięcy młodych osób rozpoczyna studia licencjackie, inżynierskie lub jednolite magisterskie. Niezmiennie od lat jednym najpopularniejszych kierunków jest informatyka. Dużym zainteresowaniem cieszą się również: automatyka i robotyka, biotechnologia oraz medycyna. Ukończenie, któregoś z tych fakultetów to spora szansa na otrzymanie dobrze płatnej posady. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Powodem tego są między innymi rosnące oczekiwania pracodawców, którzy szukają specjalistów z bardzo wąskich dziedzin, np. znających systemy informatyczne w medycynie.
Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?
Z samym tytułem magistra lub inżyniera coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Dlatego wiele osób inwestuje w dodatkową wiedzę, zdobywając certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań dydaktycznych są studia podyplomowe. Z pewnością warto się na nie zdecydować, ponieważ dają możliwość uzyskania nowych, cennych kompetencji.
Ponadto ta forma kształcenia ma swoje zalety. Wśród nich warto wymienić:
- w trakcie zajęć przekazywana jest specjalistyczna, praktyczna wiedza,
- łatwo można pogodzić naukę z pracą lub innymi zajęciami,
- czas trwania studiów jest stosunkowo krótki,
- ukończenie podyplomówki podnosi kwalifikacje,
- daje szansę na przebranżowienie oraz pracę w nowym zawodzie.
Praktyczna wiedza
W trakcie studiów magisterskich lub licencjackich słuchacze uczą się i zdają egzaminy z różnych przedmiotów, często niezwiązanych ściśle z wybranym kierunkiem. Zupełnie inaczej jest na podyplomówce, na której przekazywana jest bardziej skumulowana i konkretna wiedza. Na bok odchodzą informacje mniej potrzebne, z innych dziedzin lub zostają mocno ograniczone. Jest to jeden z największych atutów studiów podyplomowych, ponieważ absolwenci zdobywają specjalistyczną wiedzę, którą szybko mogą wykorzystać w praktyce.
Możliwość pogodzenia nauki z pracą
Kolejną ważną zaletą studiów jest możliwość pogodzenia nauki z innymi obowiązkami, np. pracą zawodową. Zajęcia odbywają się zwykle w trybie weekendowym, co dwa tygodnie. Z tego powodu ćwiczenia i wykłady są najczęściej dość intensywne, ponieważ trzeba szybko przyswoić konkretną wiedzę, podawaną w sporych dawkach. Wymaga to oczywiście od słuchaczy zaangażowania i systematyczności. Jednak, co bardzo ważne, nie musisz rezygnować z pracy, nawet jeśli wykonujesz ją na cały etat. Łatwo zaplanujesz swój plan tygodnia, uczęszczając na studia podyplomowe.
Krótki czas nauki
Podyplomówka z założenia jest bardzo intensywna, specjalistyczna, ale też krótka. Ma ona na celu uzupełnienie i rozszerzenie wiedzy z konkretnej tematyki i zdobycie nowych kompetencji. Dlatego większość kierunków studiów podyplomowych trwa jeden rok akademicki, a więc dwa semestry. Zdarzają się jednak i takie specjalizacje, które trwają półtora roku, a nawet dwa lata. Zajęcia kończą się najczęściej zdobyciem świadectwa lub konkretnego certyfikatu. W celu uzyskania takiego zaświadczenia czasami jest konieczne napisanie pracy dyplomowej, innym razem wykonanie np. projektu.
Większe kwalifikacje
Atutem tego rodzaju kształcenia jest możliwość zdobycia nowej, cennej wiedzy, a także poszerzenia tej wyniesione z wcześniejszych studiów. Dzięki temu absolwenci stają się specjalistami w wąskiej dziedzinie, co znacznie zwiększa ich szanse na rynku pracy. Dziś wiele osób ma wykształcenie wyższe, które z pewnością nie stanowi już przepustki do szybkiej kariery. Przed przyszłym pracodawcą należy wykazać się czymś więcej niż tytułem magistra lub inżyniera. Ceniona jest przede wszystkim konkretna wiedza, poparta doświadczeniem oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce. Studia podyplomowe z pewnością wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom.
Zmień swój zawód
Ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych to nie tylko wyższe kwalifikacje i przepustka do szybkiego awansu. To również okazja do przebranżowienia się i zmiany zawodu. Niektórzy, wybierając się na wyższą uczelnię, nie mają jasno sprecyzowanej ścieżki kariery. Dopiero po pewnym czasie odkrywają w sobie nowe talenty i chęć wykonywania profesji, która ma niewiele wspólnego z dotychczasowym wykształceniem. Dobrym sposobem, aby szybko przyswoić zupełnie nową wiedzę i zmienić zawód jest zapisanie się na podyplomówkę. Najlepiej wybrać kierunek, po którym nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem wymarzonej pracy. Obecnie poszukiwani są przede wszystkim: programiści, graficy, biotechnolodzy czy specjaliści z zakresu informatyki medycznej.
Ile to kosztuje?
Jeśli zdecydujesz się na studia podyplomowe, musisz się liczyć z pewnymi wydatkami. Czesne najczęściej uzależnione jest od renomy uczelni, a także wybranego kierunku i przeważnie oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych za rok akademicki. To jednak niewiele, biorąc pod uwagę, że uzyskujesz specjalistyczną i praktyczną wiedzę. Dlatego poniesione koszty szybko mogą się zwrócić na przykład w postaci awansu i wyższych zarobków lub znalezienia zupełnie nowej, dobrze płatnej pracy. Poza tym często można starać się o dofinansowanie na studia lub całkowity zwrot kosztów nauki.
Wybierz odpowiednią uczelnię…
Obecnie praktycznie każda szkoła wyższa oferuje studia podyplomowe, co może potencjalnie sprawiać pewne trudności z wyborem tej właściwej. Zwróć przede wszystkim uwagę na ofertę dydaktyczną, jakość nauczania oraz kadrę naukową. Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej „Horyzont” jest jedną z lepszych uczelni niepublicznych na Dolnym Śląsku, która znakomicie kształci i przygotowuje absolwentów do przyszłej pracy. O naszej renomie świadczą następujące fakty:
- kadrę uczelni stanowią wysoce wykwalifikowani w swoich dziedzinach specjaliści,
- zapewniamy rzetelny poziom nauki języków obcych,
- studenci mają możliwość odbycia części studiów albo praktyk w innych krajach w ramach programu Erasmus+,
- oferujemy różnorodne formy pomocy finansowej dla naszych studentów,
- jesteśmy organizatorem prestiżowych kursów w ramach Akademii Cisco,
- uczelnia jest przyjazna studentom, którzy mają dostęp m.in. do darmowego Wi-Fi,
- jesteśmy jedną z nielicznych uczelni w Europie organizujących kursy Fluke Networks,
- misją uczelni jest kształcenie studentów z uwzględnieniem najnowszych potrzeb rynku pracy w kraju, zwłaszcza we Wrocławiu i jego okolicach.
…oraz kierunek
Kształcimy na fakultetach przyszłościowych, które idealnie przygotowują do wykonywania zawodu. Obecnie oferujemy następujące studia informatyczne:
- inżynieria oprogramowania – Java Web Developer,
- inżynieria oprogramowania – bazy danych,
- inżynieria oprogramowania – programowanie,
- grafika komputerowa z elementami wzornictwa przemysłowego,
- techniki multimedialne – fotografia cyfrowa.
Poszerzaj z nami horyzonty!
Stale rosnące oczekiwania pracodawców oraz zmieniający się rynek sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie studiów podyplomowych. Stanowią one znakomitą okazję do podniesienia kwalifikacji oraz przepustkę do awansu. To również szansa na przebranżowienie. Wybierając uczelnię z Wrocławia, masz okazję do kształcenia się nie tylko w ramach podyplomówki. Oferujemy także studia dzienne i zaoczne z takich dziedzin jak: biotechnologia, informatyka medyczna czy robotyka i automatyka. Nie są to najłatwiejsze kierunki, bo wymagają od słuchaczy systematycznej pracy oraz sporego wysiłku intelektualnego. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby przebiegały one w skoncentrowanej na praktyce formie. Ponadto nasi wykładowcy znakomicie potrafią przekazywać wiedzę, rozmawiać ze studentami i udzielać praktycznych wskazówek. Przekonaj się osobiście!