Informatyka w medycynie na froncie walki z COVID-19!
Przyszłość należy do bioinformatyki. Nie tylko ta odległa, którą trudno sobie wyobrazić, ale też bliska, dotycząca nas wszystkich. Jak donoszą naukowcy, w dobie pandemii SARS-CoV-2 jest to kluczowy obszar w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wirusa. Postęp w tej dziedzinie, który dokonał się w ciągu półtora roku, jest bez precedensu. Na czym on polega i jak bioinformatyka może nam pomóc? Sprawdźcie sami!
Biotechnologia i bioinformatyka, dyscypliny jutra
Już jakiś czas temu zabłysnęła w nauce biotechnologia. Interdyscyplinarna, działająca na szeroką skalę, przełomowa. Bioinformatyka to jej młodsza siostra, która rozwiązuje problemy biologiczne metodami informatycznymi. Wykorzystanie algorytmów, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji znacząco podnosi efektywność naukowców i zwiększa ich możliwości. Z kolei analiza danych biologicznych przechowywanych w bazach i hurtowniach danych sprawia, że możliwe jest wyciąganie wniosków z ogromnych zbiorów, których zbadanie byłoby jeszcze niedawno niewykonalne. Do pracy w laboratoriach, jednostkach naukowych placówek klinicznych i w firmach farmaceutycznych wkracza więc informatyka. Studia w tym obszarze zyskują dziś jeszcze większą rangę niż do tej pory: wykorzystanie wiedzy technicznej w biologii przyspiesza koniec pandemii.
Studia informatyczne przeciw COVID-19
Jak wskazuje metaanaliza Mario Cannataro i Andrew Harrisona opublikowana niedawno w prestiżowym Briefings in Bioinformatics, bioinformatyka bezpośrednio pomaga w walce z koronawirusem. Tzw. Sekwencjonowanie Następnej Generacji pozwala na wykrywanie genomów SARS-CoV-2, a łańcuchy przetwarzania danych i bazy zawierające dane dotyczące interakcji między wirusem i nosicielem umożliwiają wykonywanie obliczeń i pogłębianie wiedzy dot. COVID-19. Narzędzia takie jak CoVPipe, poreCov czy COVIDSIM powstają w ekspresowym tempie, a idee open access i open source rozpowszechniają się coraz bardziej. Nauka przestaje mieć granice. Jest to najlepszy moment, żeby się zaangażować.
Wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę z bioinformatyki i rozwiązywać z pomocą informatyki problemy medyczne, modelując leki czy wykonując diagnostykę medyczną, zapraszamy do rekrutacji – WWSIS jest jedyną uczelnią niepubliczną na Dolnym Śląsku mającą ten kierunek w swojej ofercie.