Obecnie rynek pracy przechodzi wiele przemian. Dotychczasowe prognozy co do wielu zawodów często okazywały się nieprawdziwe w związku z pandemią, która wstrząsnęła niemal wszystkimi sektorami gospodarki. Czy w związku z tym również w branży IT jest obecnie problem w znalezieniu pracy? Okazuje się, że studia informatyczne są jeszcze lepszym wyborem niż wcześniej.
Popularność informatyki
Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, studia: informatyka, automatyka i robotyka czy bioinformatyka to od kilku lat jedne z najchętniej wybieranych kierunków przez absolwentów szkół ponadpodstawowych. Kandydaci wyraźnie preferują też uczelnie o charakterze technicznym. Niektóre osoby decydują się zamiast tego na szybsze bootcampy, na których zdobywają wiedzę przez kilka miesięcy, mając jednak świadomość, że poznają jedynie pewne podstawy. Dowodzi to, że podaż pracowników branży IT jest duża. A co z zapotrzebowaniem na nich?
Zmiany na rynku pracy
Jeszcze kilka lat temu z łatwością można było dostać pracę w branży IT nawet bez doświadczenia, studia informatyczne również nie były koniecznością. Chęć do nauki wystarczała, żeby pracodawca był skłonny zainwestować w wyszkolenie specjalisty – zwłaszcza w obszarach uznawanych za niewymagające zaawansowanej wiedzy technicznej (takich jak na przykład QA).
Obecnie z powodu dużej konkurencji rynek nie jest już tak sprzyjający. Nadal potrzebni są specjaliści w branży, jednak znacznie trudniej pracę na stanowiskach juniorskich, szczególnie osobom bez przygotowania zawodowego.
Informatyka – studia są wciąż potrzebne
W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się osoby, które ukończyły studia informatyczne. Lata kształcenia się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów – praktyków z wieloletnim stażem – sprawiają, że mogą pochwalić się zarówno szeroką wiedzą teoretyczną, jak i ciekawym portfolio. Mogą też zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe podczas praktyk czy staży, zanim zostaną absolwentami uczelni. Te czynniki pozwalają im dużo lepiej przygotować się do wyzwań rynku pracy, a także wybić się podczas rekrutacji.
Nowe możliwości
Zmiany związane z pandemią tak naprawdę stwarzają w branży IT jeszcze większe możliwości rozwoju. Nie jest więc prawdą, że rynek informatyczny się nasycił. Trudności z poszukiwaniem pracy mogą mieć za to osoby bez doświadczenia i wykształcenia kierunkowego. Dyplom zdobyty na studiach techniczny wciąż stanowi potwierdzenie znajomości dziedziny i daje większe szanse na rynku pracy.
Jeśli chcecie mieć przewagę podczas rekrutacji, nie czekajcie – zapoznajcie się z ofertą Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej. Proponujemy następujące studia: informatyka, bioinformatyka oraz automatyka i robotyka.