Dobra passa na rynku pracy osób z wykształceniem technicznym jeszcze długo nie minie. Najnowsza prognoza Ministerstwa Edukacji i Nauki dotycząca zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego wskazuje, że szczególnie potrzebni są automatycy, technicy programiści czy technicy robotycy. Kolejnym krokiem w zdobywaniu wiedzy po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej mogą być studia informatyczne, jednak część kandydatów obawia się, że im nie podoła. Są to jednak bezpodstawne obawy. Dlaczego? Sprawdźcie sami!
Trudne studia informatyczne – fakty i mity
Zapytani o najbardziej wymagające kierunki, w pierwszym odruchu powiedzielibyśmy pewnie: prawo, medycyna, fizyka, chemia, automatyka i robotyka czy informatyka. Studia mają jednak to do siebie, że każde z nich mają swoje łatwiejsze i trudniejsze etapy. Pedagog stający po raz pierwszy przed klasą podczas praktyk czy germanista tonący przed sesją w kilkudziesięciu opasłych tomach też mają przed sobą nie lada wyzwania. Ważniejsze jest realne zainteresowanie nauką. Ci, którzy wybierają studia – informatyczne czy inne – bo naprawdę im na nich zależy, na ogół zajdą dalej niż tak zwane osoby z przypadku. W razie przejściowych trudności ze zdaniem jakiegoś egzaminu będą miały też większą motywację do poradzenia sobie z nim i udowodnienia, że są na dobrej drodze do zostania specjalistami.
Automatyka i Robotyka? Studia studiami, a zabawa?
Wiadomo, że część osób idzie na studia informatyczne nie tylko dla nauki, ale też dla owianego legendami studenckiego życia. Decydując się na ten kierunek, mogą mieć wrażenie, że czekają na nich długie noce pełne nie imprez, a programowania do bladego świtu. Nie jest to jednak prawda. Co więcej, mogą liczyć też na rozrywki organizowane przez uczelnię – w naszym przypadku Horyzontalia, turnieje e-sportowe czy choćby mecze koszykówki. Chociaż nie są to zupełnie proste studia, Informatyka nie wymaga wielu wyrzeczeń. W zupełności wystarczy systematyczna nauka.
Informatyka – studia licencjackie, a nie inżynierskie?
Jeśli komuś marzy się wyższe wykształcenie i praktyczne umiejętności, a jednocześnie ma wątpliwości, czy rzeczywiście nadaje się na inżyniera, zawsze może wybrać licencjat. W branży potrzebni są pracownicy z bardzo różnymi kompetencjami. Front-end Developer, UX designer, analityk biznesowy, product owner, scrum master – i wielu innych – nie muszą być osobami szczególnie technicznymi, chociaż bardzo przydadzą im się studia. Informatyka jest otwarta i nie ma powodu, żeby rezygnować z ciekawego zawodu tylko dlatego, że nie jest się inżynierem – wcale nie musi to być konieczne.
Każdy, kogo kuszą studia informatyczne, ma przed sobą wizję interesującej kariery. W szybkim rozwoju zawodowym na pewno pomoże zapisanie się na odpowiedni kierunek. WWSIS zapewnia nowoczesną naukę i praktyczne umiejętności, a do wyboru są różne studia: Informatyka, Bioinformatyka, Automatyka i Robotyka.